NST

NST

Technika Integracji Neurostrukturalnej została opracowana w latach 1991-95 w Melbourne, Australia, przez dr Michaela Nixon - Livy D.C.M., D.O. Inspiracją do powstania techniki była powszechnie znana metoda Bowena (Bowen Therapy) oraz technika czaszkowo-krzyżowa (w wariancie opracowanym przez Major Bertrand DeJarnette z Nebraski w USA). Łącząc wiedzę obu tych metod i swoje przemyślenia - dr Michael Nixon - Livy stworzył nowoczesny i bardzo efektywny system terapeutyczny, znaczący wśród innych metod osteopatycznych.

NST jest nowoczesną, holistyczna metoda terapeutyczną skierowaną na regulację pracy układu nerwowo-mięśniowego oraz proprioceptywno-ścięgnistego.

Metoda NST jest terapią tkanek miękkich przeznaczoną do pracy na mięśniach, ścięgnach, powięziach i nerwach. Może być stosowana dla wszystkich grup wiekowych od noworodków do osób w podeszłym wieku. Celem zabiegu NST jest reintegracja ciała jako całości co czyni z tej techniki przydatne narzędzie w szerokim zakresie patologii, włączając w to ból ostry i przewlekły.

Terapia polega na wykonaniu na ciele sekwencji wyspecjalizowanych ruchów, prowadzonych w bardzo wyraźny i usystematyzowany sposób. Nie używa się w niej manipulacji, a zamiast tego, występuje ruch przetaczania poprzecznego przez mięśnie, powięzie, ścięgna i nerwy. Siła aplikacji jest zmienna i uzależniona od miejsca i struktury tkanki, na którą jest zastosowana. Pomiędzy sekwencjami ruchów występują odpowiednie przerwy, aby dać czas organizmowi na reakcje. Zabieg wykonywany jest w ubraniu lub bez.

Podczas sesji pacjenci odczuwają głęboki relaks, który jest odpowiedzią na aktywację różnych odruchów z układu nerwowego. Zazwyczaj pierwsze efekty terapeutyczne zauważalnesą już po pierwszej sesji, ale efekty długoterminowe wymagają większej ilości zabiegów (ok. 2-3). Standardowa sesja trwa ok 30-45 min. Czas uzależniony jest od stanu pacjenta, a także od ilości zastosowanych procedur.

W czasie zabiegu pacjenci doznają różnych wrażeń i reakcji. Do najbardziej powszechnych można zaliczyć wędrujący ból w ciele, nagłe odczucie ciepła i zimna, pocenie się, a także reakcje emocjonalne występujące nawet 2 do 4 dni po zabiegu. Wielu pacjentów zauważa, że ich objawy znikają w odwrotnej kolejności, niż się pojawiły. Są to oznaki powrotu do zdrowia i pochodzą z układu nerwowego w odpowiedzi na zastosowane procedury.

Funkcjonowanie NST opiera się na podejściu filozoficznym zakładającym, "że ciało jest samoregulującym bioenergetycznym i biomechanicznym zjawiskiem, które będzie pracowało tak długo, jak długo organizm ma energię niezbędną do podtrzymywania życia, przez trwający proces biologicznej adaptacji." [Michael J. Nixon-Livy - Neurostructural Integration Technique - A better way to good health, International Institute of Applied Health Services, Kirchzarten - Germany, 2000].

Australijski osteopata Thomas Bowen (1916-1982) zaobserwował, że ciało ma zdolność do regulacji i powrotu do homeostazy. Głównym potwierdzeniem tej hipotezy jest to, że żyjemy i każdego dnia zachodzą u nas procesy regulacji i powrotu do równowagi np. w czasie snu.

Bowen odkrył, że w organizmie istnieje konkretny cykl (tłumaczony w różny sposób w różnych terapiach), który musi funkcjonować nie zakłócony, aby osoba mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i wewnętrzną równowagą.

Odkrycie tego mechanizmu na poziomie energetycznym pozwoliło mu ustalić istnienie jego fizycznych komponentów takich jak: kości czaszki, kompleks skroniowo-żuchwowy, opona twarda, a także kość krzyżowa i ogonowa, które tworzą wzajemnie połączoną jednostkę funkcjonalną.

W jego pracy ogromne znaczenie miało uwolnienie poszczególnych elementów tego układu od napięć i przywrócenie równowagi w układzie nerwowo-mięśniowym, co
w konsekwencji wpływało na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Podsumowując, jeśli nierównowaga mięśniowa mogłaby zostać w całości zniesiona, ciało zacznie się samoregulować. Ból i inne objawy będą zanikać, a poziom energii w organizmie wzrośnie. Dodatkowym atutem jest trwałe usunięcie dolegliwości, ponieważ terapia została skierowana na jej przyczynę.

Geniusz Bowena polegał na tym, że stworzył on system do reintegracji organizmu. Uznał, że kiedy ciało jest stymulowane w pewien usystematyzowany sposób, układ nerwowo-mięśniowy zaczyna reagować, uwalniając patologiczne napięcia.